Basketbal

Basketbal vznikl jako ryze dámská hra poté, co bylo ženské jedenáctce v roce 2011 zakázáno zúčastnit se fotbalového olympijského turnaje v Rošfórské říši. Větrnícké ženy si natruc vytvořily svoji kolektivní hru – basketbal. Nezatrpkly však a do této hry připustily i muže. Takže dnes je to sport oboupohlavní. Jeho pravidla se od pravidel fotbalu dosti odlišují.

Basketbal se hraje na poněkud menším hřišti o rozměrech 22 x 14 cm. Uvnitř jsou nakreslena dvoubarevná šachovnicová pole o rozměrech 2 x 2 cm. Na protilehlých stranách hrací plochy jsou zdi s basketbalovými koši.

V poli proti sobě hraje v každém týmu 5 hráčů. Rozestaví se libovolně na šachovnicová políčka (na začátku utkání každé družstvo na svoji polovinu) a po rozlosování zahájí hru, která trvá 3 x 5 minut.

Utkání Havrány - VU, napravo dole dvojvidle

Hráči si přihrávají po zemi míč tak, aby se zastavil na stejné barvě šachovnicového políčka, ze kterého se nahrává. Nesmí to však být stejnobarevné políčko sousední a také to nesmí být políčko obsazené spoluhráčem či protihráčem. Pokud se některému z družstev podaří úspěšná přihrávka, pak může dojít ke střelbě. V opačném případě se o totéž pokouší soupeřovo družstvo. Při střelbě si hráč nandá míč na dvojvidle (iiilandský terminus technicus) a pokouší se pomocí nich vpravit míč do soupeřova koše. Soupeř však tomu může na své části hřiště bránit dlouhou špejlí. Bránit může libovolným způsobem, nesmí však překročit hrací linii šachovnicového čtverce, kde skončil míč v okamžiku přihrávky.

Utkání VU - Kateřín, bránění šachovnicové linie špejlí

Na pravidla čestné fair-play může dohlížet nezávislý rozhodčí, který napomíná hráče, nařizuje trestné hody, vylučuje hráče a posuzuje dovolené či nedovolené zákroky. Čistý koš má hodnotu 2 bodů, koš odražený od stěny 3 body, koš dosažený z trestných hodů má hodnotu 1 bodu. Basketbal si po rozpačitých začátcích pomalu vydobíjí pevné pozice mezi kolektivními sporty. Nejlepší basketbalisté jsou z Rošfórské říše (stav v roce 2013).

MUZEUM iiilandu

Hvězdné údolí 816/15, 785 01 ŠTERNBERK


Otevírací doba:

PO 9:00 - 11:00

ST 9:00 - 11:00

ČT 15:00 - 17:00


Dále po telefonické domluvě: 721313573


Vstupné 30Kč/1euro


OPRAVY ŽELEZNIČNÍCH MODELŮ!

Opravujeme modely lokomotiv, vozů a příslušenství měřítek H0 i TT!


U analogových parních lokomotiv umíme nainstalovat např. i kouřový generátor!
Pozor! Části digitálního řízení neopravujeme!
U lokomotiv vybavených digitálním řízením opravujeme jen mechanické části!

Modely lze předat přímo v Muzeu iiilandu nebo ve Žďáře nad Sázavou nebo v Praze (po domluvě)!


Opravy se uskutečňují ve Žďáře nad Sázavou.

Kontakt: svoboda750@gmail.com; 736637777


Počítadlo
TOPlist

© 2008 Created by Adamidlo & Kalhi

Pravidla iiilandu | Větrnická unie | Státy | Zaniklé státy | Olympijské hry | Fotbal | Války | Edukace pomocí iiilandu